K posunu celkovej ceny bývania smerom nadol prispel najmä Košický a Banskobystrický kraj, príspevok Bratislavského kraja bol po dlhšom období kladný

Ceny nehnuteľností v prvom štvrťroku tohto roka klesli medzištvrtročne o 0,4 percenta, čo predstavuje pokles o 10 eur za štvorcový meter v priemere na cenu 2 423 eur za štvorcový meter. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku boli ceny nižšie o 5,2 percenta. Najmä Košický a Banskobystrický kraj prispeli k celkovému poklesu cien bývania, zatiaľ čo Bratislavský kraj zaznamenal kladný prínos po dlhšom období. Informovala o tom Národná banka Slovenska.

Priemerná cena bytov sa v prvých troch mesiacoch tohto roka zvýšila o necelých päť eur za štvorcový meter, čo predstavuje nárast o 0,2 percenta na hodnotu 2 689 eur za štvorcový meter oproti poslednému kvartálu roku 2023. Predovšetkým ceny 1-izbových bytov rástli, zatiaľ čo veľké 5-izbové byty zlacneli. Medziročne boli ceny bytov nižšie o 3,8 percenta.

Priemerná cena domov v prvom štvrťroku klesla o 47 eur za štvorcový meter na úroveň 1 865 eur za štvorcový meter. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku to predstavuje pokles o 2,4 percenta, medziročne o 3,4 percenta.

NBS uviedla, že pokles realitnej ponuky, ktorý pretrvával počas minulého roka, sa na začiatku tohto roka zastavil. Roman Vrbovský, analytik centrálnej banky, v komentári uviedol, že spomalenie cenového poklesu v predchádzajúcom štvrťroku pravdepodobne priviedlo na trh nových predajcov, čo následne prispelo k dodatočnému zníženiu cien. Podiel bytov a domov na celkovom objeme inzerátov zostal nezmenený.

Ak máte po prečítaní tohto článku nejaké otázky, neváhajte nám zavolať! Kontakty nájdete tu: https://www.babonytre.sk/kontakt

Tiež sa prihláste na odber nášho telegramového kanála - https://t.me/nehnutenostBratislava (naše aktuálne ponuky a rýchle odpovede na vaše otázky o nehnuteľnostiach)

Zdroj text: https://reality.trend.sk

Zdroj foto: https://stock.adobe.com

Pečať overeného člena Združenia realitných kancelárií pre Baboby TRE

Babony TRE & PARTNERS tvorí kolektív starostlivo vybraných odborníkov na trhu s nehnuteľnosťami. Naša hlavná sila spočíva v hlbokom vzdelaní a vedomostiach v oblasti práva, obchodu a marketingu, kombinovaných s bohatými skúsenosťami v realitnom biznise. Vzhľadom na neustále sa meniaci a rozvíjajúci trh s nehnuteľnosťami, neustále sledujeme najnovšie trendy a snažíme sa získať najaktuálnejšie poznatky prostredníctvom rôznych vzdelávacích kanálov a programov.

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Dotknutá osoba v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,ZoOOÚ“) potvrdzuje správnosť a aktuálnosť svojich osobných údajov uvedených v kontaktom formulári. Dotknutá osoba týmto čestne vyhlasuje, že udeľuje prevádzkovateľovi svoj výslovný, slobodný, vážny a bezvýhradný súhlas so spracúvaním jej osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko, telefonický kontakt, e-mailová adresa na účel kontaktovania dotknutej osoby ako záujemcu o spoluprácu v informačnom systéme sprostredkovateľa ,,klienti“ počas doby 180 dní od udelenia tohto súhlasu. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať tento súhlas so spracovaním osobných údajov rovnakým spôsobom, akým ho udelila. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním. Práva dotknutej osoby vymedzujú najmä §§ 19 – 30 ZoOOÚ. Práva a povinnosti sprostredkovateľa, ako prevádzkovateľa, vymedzujú najmä §§ 31 – 46 ZoOOÚ. Dotknutá osoba potvrdzuje, že sprostredkovateľ splnil svoju oznamovaciu povinnosť v rozsahu požadovanom ZoOOÚ. Dotknutá osoba berie na vedomie, že na zabezpečenie toho, že spracúvanie jej osobných údajov sa vykonáva v súlade so ZoOOÚ sprostredkovateľ prijal primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov, pričom zobral do úvahy najmä použiteľné technické prostriedky, dôvernosť a dôležitosť spracúvaných osobných údajov, ako aj rozsah možných rizík, ktoré sú spôsobilé narušiť bezpečnosť alebo funkčnosť jeho informačných systémov. Sprostredkovateľ bude s osobnými údajmi dotknutej osoby zaobchádzať a nakladať v súlade s platnými a účinnými právnymi predpismi.